Par Mums Simboli un nozīmes Vēsture Notikumi Spīdolas pasaulē Foto Galerija Literārie viesu vakari Uzņemšana Amatpersonas Adrese Saites fadedButton

 

Vairāk par s!k! Spīdola literāro viesu vakaru apmeklēšanu un uzņemšanu korporācijā sadaļā uzņemšana.
 

Literārais viesu vakars 11.02.2019. 
 
11. februārī plkst. 19:00, kurā par savu nesen izdoto monogrāfiju "Radošuma pētniecība  Latvijā (1922-2018)" stāstīs psiholoģijas doktore  prof.  un arī mūsu spīdola fil! Rita Bebre.  Rita izsekojusi, kā no 20.  gadsimta 20 - 30 gadiem līdz mūsdienām attīstījusies daiļrades psiholoģijas pētniecība, kas paplašinājusies par kreativitātes psiholoģiju. 2000. gadu sākumā autore pievērsusies jaunas 21. gadsimta starpnozaru zinātnes-kreatoloģijas iedibināšanai un attīstībai Latvijā. Kreatoloģija nodarbojas ar radošuma (R. Bebres jaunvārds, 1997) pētīšanu no dažādu zinātnes nozaru aspektiem (psiholoģijas, pedagoģijas, ģenētikas, psihiatrijas, uzņēmējdarbības, mākslas zinātņu u.c.) dažādos līmeņos. Spīdolas vienmēr bijušas radošas, tāpēc monogrāfijā ir arī par Spīdolu un viņas vārdā nosaukto korporāciju. 
 
 
Literārais viesu vakars 28.01.2019. 
 
28. janvārī plkst. 19:00 būs  "Tēvzemes"  tēmai veltīto viesu vakaru . Daudz jauna varēsiet uzzināt par  mūsu zemi un ne tikai, ja ielūkosieties 2018. gada nogalē izdotajā "Nacionālās enciklopēdijas" izdevumā - gan elektroniskajā, gan drukātajā versijā. 
Pie mums viesosies vēstures doktors, Fraternitas Cursica fil! Valters Ščerbinskis, kurš ir šī izdevuma galvenais redaktors, tāpēc  dzirdēsim  stāstus gan par enciklopēdijas tapšanas procesu, gan uzzināsim vairāk, kādu informāciju varam šeit atrast. 
 
 
Literārais viesu vakars 17.01.2019. 
 
17.janvārī plkst. 19:00, kurā   atkārtosim "Kas ir korporācijas" un iepazīstināsim viešņas ar spīdolām.
 
 
Literārais viesu vakars 22.10.2018. 
 
22. oktobrī plkst. 19:00, kurā par tēmu "Ko jaunu atrast folklorā un kur meklēt jaunu folkloru?" stāstīs folkloras doktorante Kristīne Rotbaha. Kristīne ir folkloras pētniece un praktiķe, regulāri dodas folkloras un dzīvesstāstu ekspedīcijās, savus lauka pētījumus publicē zinātniskos krājumos.
 
 
Literārais viesu vakars 11.10.2018. 
 
Spīdolām ir ar ko lepoties! Esmu priecīga ziņot, ka nākamajā lit!v!vak!, 11.oktobrī plkst. 19:00,  tiksimies ar mūsu spīdolu fil! Daci Markus, kura pastāstīs  par  savu  jaunāko izdoto grāmatu par bērnu valodu "Prognozējamā  neprognozējamība"

Literārais viesu vakars 03.10.2018. 
 
3. oktobrī plkst. 19:00 tiksimies ar   visām paaudzēm zināmo un izcilo latviešu režisoru  Jāni Streiču.   Šī literārā vakara tēma ir viena no mūsu devīzēm "Tēvzemei", tāpēc runāsim, par mūsu zemi - Latviju, kā tā  atspoguļota J.Streiča filmās un, protams, vēl citas sarunas par mums iemīļotajām filmām. 
 
Literārais viesu vakars 17.09.2018. 
 
17.septembrī plkst. 19.00, kā ierasts mūsu c!q!. par korp! Spīdola vēsturi un mūsdienām stāstīs fil! Ance Saulīte un taut! Ilze Balode.
 
Literārais viesu vakars 14.05.2018. 
 
Šorīt agri saule lēca,                               
Pār ziedošu ganu pļavu.
Jauni ļaudis veci tapa,
To pļaviņu meklēdami.
Zelta ziedi, vara ziedi
Sidrabiņa lapiņām...
       Vasara jau tuvojas un mūsu daba priecē ne tikai ar smaržīgām, ziedošām pļavu puķēm un zālītēm, bet tās ir arī visīstākais spēks mūsu imunitātei un veselībai. 
 Tiksimies literārajā vakarā 14. maijā, plkst. 19:00, kurā fil!Agnese Eglone stāstīs par tēmu "Dabas dziedinošais spēks mums līdzās - pieredze un praktiski padomi ārstniecības augu vākšanā un pielietošanā."

Literārais viesu vakars 23.04.2018. 
 
Esat mīļi gaidītas uz iespaidiem bagātu un aizraujošu literāro vakaru 23.  aprīlī, plkst. 19:00, kurā par  Kubas kultūru, tradīcijām un atmosfēru stāstīs mūsu spīdola fil! Līga Katrīna Kļaviņa. Skatoties fotogrāfijas un klausoties Līgas piedzīvotajos iespaidos, arī mums būs iespēja iepazīt šīs vietas skaistumu.
 
Literārais viesu vakars 21.03.2018. 
 
Tiksimies literārajā vakarā 21. martā plkst. 19.00, kurā mūsu meit! Zane Zemniece lasīs savu krāsu referātu "Pavasara saulgrieži - Lielā diena". 
Uzzināsim par Lielās dienas tradīcijām, par to, kādi ir saulītes sagaidīšanas rituāli.  Zane ar  ģimeni šīs tradīcijas tur godā un katrus saulgriežu svētkus atzīmē latviskā garā, tāpēc  referāts ir balstīts tieši uz pašas pieredzi. 
 
 Literārais viesu vakars 05.03.2018. 
 
Pirmdien, 5.martā plkst. 19:00, tiksimies literārajā viesu vakarā, kurā iepazīsimies ar modes dizaineri, vairāku teātru un latviešu filmu kostīmu mākslinieci Keitu.  Keita pastāstīs, kā top kostīmi izrādēm, no kā viņa iedvesmojas -  no idejas līdz  gatavam tērpam. 
 
Literārais viesu vakars 12.02.2018. 
 
 
Priecāsimies Tevi redzēt literārajā vakarā pirmdien, 26. februārī, plkst. 19:00.
Mūsu spīdola fil! Asja Cera un viņas kolēģe Ilze Zvaigzne  pastāstīs par mūsdienās  aktuālu tēmu - "Kā parūpēties par veselību ilgtermiņā".
 
 
Literārais viesu vakars 12.02.2018. 

Kultūra un kontrkultūra, seksuālā revolūcija Rietumos un kultūras revolūcija Ķīnā, Vudstoka un Berlīnes mūris, Vjetnama, Kuba un Prāgas pavasaris, minisvārki, psihedēlika, Bridžita Bardo, Īvs Senlorāns un vēl un vēl... "Trakie sešdesmitie" - fascinējoša desmitgade plus vēl daži gadi pirms un pēc, kas mainīja pasaules karti un cilvēku ikdienu, prātus, mūziku, mākslu un, protams, modi, graujot robežas un ierobežojumus, priekšstatus un priekšrakstus, pārsteidzot ar nebijušu uzdrīkstēšanos, enerģiju, jauninājumiem... Būs jautri paskatīties, no kurienes "aug kājas" pārsteidzoši daudz kam no tā, kas nācis modē no 1970-tajiem līdz pat 2018. "Tagadnes neizpratne fatālā veidā rodas no pagātnes nezināšanas." (Marks Bloks).  Esi mīļi gaidīta uz literāro vakaru pirmdien, 12. februārī plkst. 19:00, kurā par šo tēmu pastāstīs mūsu spīdola fil! Estere Braķe.  

 
 
Literārais viesu vakars 24.01.2018. 
 
Trešdien,24. janvārī plkst. 19:00, tiksimies šī semestra pirmajā literārajā viesu vakarā, kurā tiksimies ar floristi Vēsmu Mēnesi un kopā mācīsimies gatavot dziju mandalasLūgums  līdzi ņemt dzijas (vēlams sintētisko, lai izvairītos no dzijas stiepšanās).  Katrai mandalai nepieciešamas 5 dažādas krāsas, bet dalīsimies viena ar otru, lai katrai sanāktu visskaistākā mandala. 
 
Literārais viesu vakars 24.11.2017. 
 
Piektdien, 24. novembrī plkst. 19:00, kurā mūsu meitene Zanda Āboliņa lasīs savu krāsu referātu par "Dokumentālā kino attīstību Latvijā". Referāta noslēgumā kopīgi noskatīsimies 20. gadsimta filmu, kas ir nozīmīgs tā laika kino darbs.
 Filmas ilgums ir apmēram 1 stunda, tāpēc aicinu ieplānot nedaudz vairāk laika nekā ierasts lit! vak!.
 
 
Literārais viesu vakars 06.11.2017. 
 
Pirmdien, 6. novembrī, pie mums viesosies Daiga Latkovska, tērpu valodas praktiķe, kustību #kogributodaru un #trakspulvers dalībniece.  Viņas  pamatdarbības vietas ir modes nams "Tēma", ģimene un personīgā telpa. Mēs iepazīsimies, aprunāsimies par to, kā izmantojam tērpu valodu sarunās ar sevi, līdzcilvēkiem. Padomāsim, vai ticēt asociāciju un proporciju spēkam, atklājumiem latviskās grācijas pasaulē u.c.  Un, protams, arī par citiem piedzīvojumiem un atklāsmēm. 
 
Literārais viesu vakars 26.10.2017. 
 
Ceturtdien, 26.oktobrī, plkst. 19:00 notiks  lit!v!vak!, kurā mūsut/l sen! fil! Ance Saulīte pastāstīs par mūsdienās ļoti aktuālu tēmu "Manipulācija medijos un viltus ziņas." Ance  ikdienas darbā veido saturu sociālajiem tīkliem un interesējas par aktuālajām norisēm informācijas attēlošanā. Tiks stāstīts par to, kā kritiski domāt, lasot ziņas interneta portālos un avīzēs, kā ieraudzīt pazīmes, kuras norāda, ka ar mums tiek manipulēts. Kā arī uzzināsim, kā atpazīt viltus ziņas. 
 
Literārais viesu vakars 18.10.2017. 
 
18.oktobrī plkst. 19.00, kurā tiksimies ar ļoti daudzpusīgu personību - vēsturnieku, filozofu, ceļotāju, fotogrāfu - Jāni Šabanovu.
Literārā vakara tēma - "Skaisto skatu zeme - Korsika", kurā Jānis padalīsies ar mums savās sajūtās, ieteikumos un fotogrāfijās par ceļojumu.
 
Literārais viesu vakars 02.10.2017. 
 
2.oktobrī plkst. 19.00, kurā tiksimies ar Pozitīvās domāšanas centra "Pavasara Studija" vadītāju Inesi Prisjalkovu un runāsim par tēmu "Kā dzīvot laimīgi?". Pārrunāsim, kā ikdienas sīkumos saskatīt mazus laimes brīžus un kā  motivēt sevi dažādām pārmaiņām. 
 
Literārais viesu vakars 21.09.2017. 
 
Pirmais lit!v!vak! notiks 21. septembrī, ceturtdienā, plkst. 19.00, uz kuru aicinām ierasties kuplā skaitā. Vakara tēma “Kas ir studenšu korporācija?”. Lai veicinātu jauno korporācijas biedru piesaisti, esam plānojušas izvietot augstskolās plakātus ar aicinājumu uz viesu vakariem. Šāda vizuālo aicinājumu prakse izplatīta arī citās korporācijās.
 
Literārais viesu vakars 31.03.2017. 
 
31. martā, plkst. 19.00 būs lit!vak!, kurā piedalīsies rakstniece Nora Ikstena. Kopā ar rakstnieci būs arī mūsu Spīdola Margita, kura tulkojusi vairākus Noras Ikstenas darbus angļu valodā, piemēram, stāstu "Elzas Kugas vecuma neprāts", kas iekļauts prozas antoloģijā "Best European Fiction 2011", un romānu "Mātes piens".  
 
Literārais viesu vakars 20.03.2017. 
 
20.03., plkst. 19.00 aicinām uz lit!vak!, kurā pie mums viesosies Jānis Bautra, kurš ir baroka deju skolotājs un Baroka deju grupas “La Maison Noble” dalībnieks
http://jaunatelpa.lv/luznavas-muiza-tiks-izspeleta-un-izdejota-francijas-karala-galma-muzika. Lit!v!vak! laikā iepazīsim nedaudz par baroka laiku, īpašu uzmanību pievēršot dejai. Vakara gaitā spīdolas gaida arī kāds neliels paraugdemonstrējums! 
 
Literārais viesu vakars 01.03.2017. 
 
1. martā plkst. 19.00 notiks lit!v!vak, kurā meit! Elīna Birkava iepazīstinās ar savu krāsu referātu "Vai tā ir Valmiera?" Referātā Elīna mūs iepazīstinās ar pilsētas vēsturi, simboliem, kā arī izstaigāsim Valmieru digitālā ekskursijā. Referāts noteikti  būs noderīgs katrai spīdolai, kura dodas ceļojumos pa Latviju, apmeklē Valmieras teātra izrādes, kā arī var kalpot kā iedvesma nelielam pavasara ceļojumam.
 
Literārais viesu vakars 25.01.2017. 
 
Šī semestra pirmais viesu vakars, uz kuru katra var uzaicināt kādu viešnu iepazīsties ar mūsu korporāciju, notiks š.g. 25. janvārī plkst. 19.00. Šajā vakarā pie mums ciemosies Kārlis Pots. Vakara tēma būs: "Organizāciju tēla veidošana". Katrai no mums ir savs individuālais tēls, kā arī esam iesaistītas dažādos projektos savā profesionālajā darbībā, tādēļ Kārļa sagatavotā prezentācija noderēs dažādās dzīves situācijās. Kārlis Pots savā profesionālajā darbībā ir strādājis par žurnālistu, nodarbojies ar zīmolvedību, bet šobrīd ir Cēsu pašvaldības Komunikācijas nodaļas vadītājs. Un šķiet, ka nevienai nebūs iebildumu, ja teikšu, ka par Cēsu tēlu var teikt tikai to labāko. https://www.youtube.com/watch?v=b933CFec5NU
 
Literārais viesu vakars 13.10.2016. 
 
Šī semestra pēdējais viesu vakars (13. oktobris plkst. 19.00) būs veltīts komunikācijai. Kā mēs izvēlamies sarunas veidu? Vai ar visiem cilvēkiem var runāt vienādi? Kā atrast labāko komunikācijas formu? Domāju, ka tēma būs interesanta visām Spīdolām un viešņām, kā arī iegūtās zināšanas varēsim izmantot praktiski gan sadzīvē un darbā, gan sadarbībā vienai ar otru korporācijā!
 
Literārais viesu vakars 28.09.2016. 
 
28.septembrī (trešdien) plkst. 19.00 notiks lit!v!vak!, kura tēma būs muzeji. Vairākas Spīdolas strādā muzejos, bet visas ir biežākas vai retākas muzeju apmeklētājas. Tā kā šobrīd ir atvērti vairāki rekonstruēti muzeji, ir iespēja apmeklēt jaunās ekspozīcijas, kuras veidojuši muzeju speciālisti. Šajā lit!v!vak! iepazīsim muzeja darba otru pusi, to, kuru apmeklētājs neredz. Par muzeja darba specifiku mums stāstīs mūsu taut!taut!: Lāsma Klapare ir speciāliste muzeja krājuma nodaļā Ģederta Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejā, bet Evija Elpere ir muzeja speciāliste Ādolfa Alunāna memoriālajā muzejā.
 
Literārais viesu vakars 15.09.2016. 
 
15. septembrī notiks šī semestra pirmais lit!v!vak!, kur ar stāstījumu par savu lielo vasaras pārgājienu gar jūru divatā ar draugu, izstaigājot visu Latvijas jūras piekrasti, uzstāsies taut! Lāsma Klapare.
 
Literārais viesu vakars 24.02.2016. 

Trešdien, 24. februārī, notiks trešais lit!v!vak!, kas šajā semestrī arī būs pēdējais. Uzstāsies taut! Dagnija Ārgule un Latvijas Burāšanas mācību asociācijas valdes priekšsēdētājs Uģis Lībietis ar tēmu „Jahta SPANIEL - iespēja katram izmēģināt burāšanu”.  Būs iespēja dzirdēt par to, kas tad īsi ir jahta SPANIEL, par mācību regati The TALL SHIPS’ RACES, par iespējām iesaistīties jahtas komandā, kā arī, protams, būs jūrnieku piedzīvojumu stāsti.

Literārais viesu vakars 08.02.2016.
 
8. februārī, plkst. 19.00 notiks šī semestra otrais lit!v!vak!, kurā uzstāsies taut! Līna Butāne ar tēmu „Sēdošs darbs? Iespējams, stīva un sāpīga mugura? Vai es varu ko darīt?” Līna ir fizioterapeite un labprāt mums pastāstīs par šo aktuālo tēmu.

Literārais viesu vakars 27.01.2016.

Janvāris ir laiks, kad iedegās atmiņu ugunskuri un uzplaukst barikāžu laika stāsti. Šī gada pirmajā literārajā viesu vakarā plkst. 19:00, uzstāsies barikāžu muzeja speciālists un vēsturnieks Kaspars Zaltāns ar tēmu:

"Barikādēm 25"

Kaspars pastāstīs ne vien par pašām barikādēm, bet arī specifiskāk tieši par savu pētāmo jomu.

Uz šo literāro vakaru aicinām ierasties arī viešņas, kuras vēlas iepazīties ar s!k! Spīdola. Par savu ierašanos lūdzu informēt t/l audz! rakstot uz e-pastu audz.spidola@gmail.com.

 

Literārais viesu vakars 08.10.2015.

2015. gada rudens semestra noslēdzošajā literārajā viesu vakarā, kas notiks ceturtdien 8. oktobrī plkst. 19:00, uzstāsies studenšu korporācijas Spīdola tautiete Dagnija Ārgule ar tēmu:

"Vakcīnas"

Šī prezentācija būs Dagnijas kā bioloģes mēģinājums vienkāršā valodā runāt par imūnsistēmu un vakcīnām.

 

Literārais viesu vakars 05.10.2015.

Pirmdien 5. oktobrī plkst. 19:00 literārajā viesu vakarā uzstāsies studenšu korporācijas Spīdola tautiete Vieda Lūsa ar stāstījumu par saviem ceļojuma iespaidiem Norvēģijā.

 

Literārais viesu vakars 28.09.2015.

Pirmdien 28. septembrī plkst. 19:00 literārajā viesu vakarā uzstāsies studenšu korporācijas Spīdola tautiete Daina Leščinska ar tēmu:

"Mandalas un to dziednieciskais spēks"

Literārā viesu vakara ietvaros paredzēts ne vien stāstījums par mandalām, bet arī praktiska darbošanās, tāpēc, ja Tev ir - ņem līdzi krāsu zīmuļus.

 

Literārais viesu vakars 04.03.2015.

Trešdien 4. martā plkst. 19:00 norisināsies 2015. gada pavasara semestra noslēdzošais literārais viesu vakars. Šajā vakarā uzstāsies studenšu korporācijas Spīdola tautiete Sandra Vikmane ar stāstījumu:

"Eksotiskā māsa Rumānija"

Sandra brīvprātīgā darba ietvaros Rumānijā ir pavadījusi 4 mēnešus. Vakara gaitā Sandra iepazīstinās ar savdabīgo, bet skaisto zemi Rumāniju, kas it kā ir tik ļoti tālu, bet savā ziņā ir arī tik ļoti līdzīga Latvijai.

 

Literārais viesu vakars 25.02.2015.

2015. gada pavasara semestra trešajā literārajā viesu vakarā, kas notiks trešdien 25. februārī plkst. 19:00, uzstāsies spec.ped. Dace Vitkus ar stāstījumu:

"Montesori pedagoģija",

kuras pamatprincips ir “Palīdzi man to izdarīt pašam!”. Dace pastāstīs, kā veidojas sajūtas, domāšana, kā arī ļaus izpausties radoši.

Montesori pedagoģija ir reformpedagoģijas virziens, kurā uzmanība tiek vērsta uz bērnu un kurā tiek ņemtas vērā bērna vajadzības. Tas ir pedagoģijas kodols. Bērni paši izvēlas, ar ko nodarbosies. Montesori materiāls, kurš bērniem vienmēr ir pieejams, un skolotāja novērojumi palīdz bērniem izvēlēties ar kuru no materiāliem darboties. Tad bērns pats izvēlas darba ritmu un darbošanās ilgumu, kā arī to, vai viņš vēlas darboties viens vai kopā ar citiem, vai viņš vēlas mācīties vai rotaļāties. Brīvā izvēle bērnos rada disciplīnu. Tā nāk no bērna un nav audzinātāja izvirzīts nosacījums. Montesori bērnu mājā katrs, kurš pirmo reizi redz mierīgo darba atmosfēru, izmantojot Montesori metodi, ir izbrīnīts.

 

Literārais viesu vakars 12.02.2015.

2015. gada pavasara semestra otrajā literārajā viesu vakarā, kas notiks ceturtdien 12. februārī plkst. 19:00, uzstāsies studenšu korporācijas Spīdola tautiete Vieda Lūsa ar stāstījumu:

"Eiropas Savienība"

Stāsts literārajā vakarā būs par interesanto un detaļām bagāto Eiropas Savienību, kurā mēs dzīvojam ikdienā un kuras institūcijā - Eiropas Savienības Padomē - šobrīd pirmo reizi vēsturē esam prezidējošā valsts.

 

Literārais viesu vakars 22.01.2015.

2015. gada pavasara semestra pirmajā literārajā viesu vakarā, kas notiks ceturtdien 22. janvārī plkst. 19:00, uzstāsies studenšu korporācijas Spīdola meitene Jolanta Jakovļeva ar prezentāciju par tēmu:

"Somija caur Latvijas apmaiņas studenta prizmām"

Meit! Jolanta Jakovļeva vēlas dalīties stāstos un pieredzē, ko ieguvusi, semestri dzīvojot Somijas Austrumos – Joensuu. Stāsts būs gan par latvieša ikdienu Somijā, piedzīvojumiem Lapzemē, gan augstāko izglītību Somijā, kā arī atziņām, kas tieši vai netieši lika saprast pāris lietas par Latviju.

Laipni gaidītas būs arī viešņas.

 

Lirerārais viesu vakars 29.10.2014.

Trešdien 29. oktobrī plkst. 19:00 notiks lit!v!vak!, kurā ar referātu uzstāsies studenšu korporācijas Spīdola meitene Laura Smukule ar referātu:

"Valka un Valga - divas pilsētas ar vienu dvēseli"

Valka un Valga - Divas pilsētas ar vienu dvēseli vai viena pilsēta divās valstīs. Tā par sevi saka vietējie Valkas un Valgas iedzīvotāji. Vēsturiski tagadējā Latvijas Republikas Valka un Igaunijas Republikas Valga kādreiz ir bijusi viena pilsēta ar nosaukumu Walk (Valka), bet 1920.gadā tika pieņemts lēmums par šo pilsētu sadalīšanu starp jaunizveidotajām republikām. Igaunijas uzstādītais ultimāts Latvijai beigās prasīja daudz, jo Valka, kuras pamatiedzīvotāji bija latvieši, tika sadalīta par labu Igaunijai. Latvijas pusē palika vien smilšainais Lugažu laukums.
Referāta galvenā ideja un mērķis ir vērst uzmanību uz vienu no daudzajiem Latvijas vēstures svarīgiem faktiem un sniegt ieskatu Latvijas vēstures lappusēs par latviešu dzīvi laikā, kad tika izlemts jautājums par vecās Valkas sadalīšanu un to, kā šobrīd viena pilsēta divās valstīs ir izveidojusi ilgtspējīgu sadarbību un mazina sašķeltības sajūtu, kura tika izveidota 1920. gadā uzceļot stingras robežas starp jaunizveidotajām republikām.

 

Literārais viesu vakars 13.10.2014.

2014. gada rudens semestra trešajā literārajā vakarā, kas notiks pirmdien 13. oktobrī plkst. 19.00, uzstāsies Slimību profilakses un kontroles centra Veselības veicināšanas nodaļas vadītājas vietniece Mg.sc.sal. Solvita Kļaviņa - Makrecka.

Veselība kā vērtība ir bijusi nozīmīga jebkuros laikos un dzīves apstākļos. Tāpat nav arī šaubu, ka, lai cilvēks saglabātu un uzlabotu savu veselību, ir jārada tam labvēlīgi apstākļi, jo veselību nenosaka tikai iedzimtība. To lielā mērā ietekmē gan cilvēka dzīves un darba vide, un jo īpaši - dzīvesveids.

Kas ir veselība, sabiedrības veselība un veselības veicināšana? Kāda ir mūsdienu latvieša veselība un paradumi saskaņā ar pētījumu un statistikas datiem? Ko savas veselības labā varam darīt katrs pats un, ko visi kopā - iepriekšminētais, kā arī neliels ieskats valsts īstenotajā politikā iedzīvotāju veselības veicināšanā - par to šajā literārajā vakarā.

 

Literārais viesu vakars 1.10.2014.

Trešdien 1. oktobrī plkst. 19.00 notiks 2014. gada rudens semestra otrais literārais viesu vakars. Šajā vakarā ar stāstījumu par

Ārzemju tēlniecības darbu pārvietošanu no Rīgas pils

uzstāsies studenšu korporācijas Spīdola filistre Zane Lūse.

 

Literārais viesu vakars 16.09.2014.

Otrdien 16. septembrī plkst. 19:00 notiks 2014. gada rudens semestra pirmais literārais viesu vakars. Tajā uzstāsies RPIVA rektore, habilitētā filoloģijas doktore, profesore un studenšu korporācijas Spīdola filistre Dace Markus ar tēmu:

"Valodas un kultūrvēstures pētījumi mūsdienās"

Šajā literārajā viesu vakarā fil! Dace Markus stāstīs par jauno "Latviešu valodas gramatiku", Valsts valodas komisijas izdoto grāmatu "Latviešu valoda" un par sadarbību ar Alūksnes novada pašvaldību, vairāk pakavējoties pie pēdējās grāmatas - zinātnisku rakstu krājuma "Kultūrvēstures avoti un Alūksnes novads".

"Par abām valodai veltītajām grāmatām jāteic, ka tas ir profesionāls nesavtības un mīlestības darbs, kas turpināms, jo neatrisinātu problēmu ir ļoti daudz. Alūksnes novadam veltītais krājums, savukārt, ir bagātīgs gan ar jaunu faktu materiālu, gan ar cilvēku atmiņu un atziņu stāstiem. Bet pētījumi turpinās, tādēļ pieminēšu monogrāfiju "Ievads fonoloģijā", ko šoruden izdosim kopā ar autori Dzintru Bondu no ASV un rakstu krājumu "Latviešu bērnu valoda 21. gs.", tas iznāks gada beigās," tā par gaidāmo lit!v!vak! stāsta fil! Dace Markus.

 

Literārais viesu vakars 5.03.2014.

Trešdien 5. martā plkst. 19.00 notiks pēdējais šī semestra lit!v!vak!. Pie mums uzstāsies jaunais kinorežisors Jānis Ābele, kurš stāstīs par vienu sev tuvākajiem režisoriem - Vesu Andersonu.

Ieskatam Jānis ir atsūtījis nelielu anotāciju savam stāstījumam: "Pēc nepilna mēneša kinoteātros Latvijā sāks izrādīt filmu The Grand Budapest Hotel. To radījis iespējams viens no interesantākajiem mūsdienu režisoriem Vess Andersons. Par to, kā laikmetā, kad kino triumfē aizvien spēcīgāks un nepastarpinātāks reālisms, ir iespējams kļūt par mīlētu un apbrīnotu režisoru, veidojot traģikomiskus farsus gandrīz izdomātās pasaulēs, mēģināsim kopīgi noskaidrot trešdienas vakarā."
 

 

Literārais viesu vakars 24.02.2014.

„Sibīrijas bērnu izstāde ārzemēs”

Šī semestra 3. viesu vakars būs veltīts ļoti smagai tēmai Latvijas vēsturē – PSRS veiktajām deportācijām II pasaules kara laikā un pēc tā. Š.g. 14. jūnijā tiks veidota izstāde „Sibīrijas bērni”, kura vienlaicīgi tiks izstādīta dažādās pilsētās visā pasaulē (Kanāda, ASV, Austrālija, Latvija u.c.). Izstādes veidošanā ļoti aktīvi ir iesaistījusies mūsu taut! Margita Gailīte.

Vakara laikā režisore Dzintra Geka stāstīs par viņas intervijām ar Sibīrijas bērniem, kuriem izdevās izdzīvot skarbajos izsūtījuma apstākļos. Taut! Margita Gailīte iepazīstinās par izstādes ieceri, bet noslēgumā stāstījumu papildinās Pēteris Tērmanis.

            

Vairāk par lit!v!vak! tēmu skatīt http://sibirijasberni.lv/

 

Literārais viesu vakars 12.02.2014.

Trešdien 12. februārī plkst. 19.00 notiks jau otrais šī semestra lit!v!vak!. Uzstāsies Krista Vītola ar tēmu:

"Diplomātijas vēsture cauri gadsimtiem. Izveides un darbības pamatprincipi."

Referātā Krista stāstīs par diplomātijas izveidi senajā Grieķijā, par spilgtākajiem pasaules diplomātijas piemēriem ceļā uz mūsdienu diplomātiju, kā arī kāda ir diplomātijas nozares loma sabiedrībā un vēsturē. Referātā tiks ieskicēts interesantākās diplomātiskās pieejas un diplomātiskās dažādu valstu veiksmes un neveiksmes.

 

Literārais viesu vakars 22.01.2014.

Trešdien, 22. janvārī, plkst. 19.00 notiks pirmais 2014. gada pavasara semestra lit!v!vak!, kura tēma:

"Vēlreiz par kultūras ieguldījumu: kā mūzika, literatūra un citas mākslas palīdz cilvēku izaugsmei biznesa un citās organizācijās"

Ar šo tēmu uzstāsies Jurģis Klotiņš, kurš spēlē kontrabasu Latvijas Nacionālajā simfoniskajā orķestrī, kā arī pasniedz lekcijas Latvijas Kultūras akadēmijā. Jurģis stāstīs par kultūras un biznesa vides mijiedarbi.

Kopš 21. gs. sākuma pasaules attīstītajās valstīs pieaug interese par to, ko cilvēki biznesa uzņēmumos var mācīties no aktieru, mūziķu, mākslinieku un citu mākslinieciski radošo jomu profesionāļu darba. Māksla biznesa vidē noder iedvesmai un kalpo par pamatu praktiskām nodarbībām, kas organizāciju darbiniekiem palīdz uzlabot vadīšanas un sadarbības prasmes un attīstīt radošu domāšanu kopumā. Priekšlasījumā Jurģis mūs iepazīstinās par šo interesanto nozari, kā arī parādīs praktiskus piemērus no mūzikas jomas un literatūras.